Taras o wschodniej ekspozycji pozwala cieszyć się promieniami słońca od razu, gdy pojawi się ono na horyzoncie. Jednak w upalne dni jego podłoga nagrzewa się już po kilku godzinach, czyniąc przebywanie na tarasie nieznośnym. Ciepłe płytki czy kamienie potęgują skwar wlewający się do wnętrza domu przez otwarte drzwi balkonowe. Można temu jednak zaradzić. Udowodnił to nasz ekspert – firma Sun–Tech, tworząc na przedmieściach Łodzi zadaszenie nad tarasem domu jednorodzinnego, które pozwala cieszyć się przyjemnym cieniem o każdej porze dnia.

Niezależnie od pory dnia i pogody

Konstrukcja miała rozciągać się nad wychodzącym poza obrys budynku tarasem. Posadzka została wyłożona kostką brukową, podobnie jak prowadzące na taras schody. Zasadnicza część powierzchni tarasu posiada wschodnią ekspozycję, natomiast znajdujący się poza konturem budynku fragment zorientowany jest na południe, dlatego w cieplejszych miesiącach taras mocno się nagrzewa. Z tego powodu korzystanie z niego bywało nieprzyjemne. Właściciel chciał spędzać czas na zewnątrz o każdej porze dnia, dlatego zależało mu również na ochronie przed słońcem w godzinach porannych i południowych. Dodatkowym istotnym aspektem było zabezpieczenie tarasu przed deszczem. Nasze rozwiązania umożliwiły Klientowi opcję korzystania z niego niezależnie od pogody.

Wybór spośród wielu możliwości

Taras wychodzący poza obrys budynku uniemożliwiał zastosowanie markiz tarasowych, toteż najlepszym rozwiązaniem był wybór jednego z systemów pergoli tarasowych. Pergola lamelowa Top Prima została odrzucona z uwagi na konieczność wysokiego montażu ramy, przez co znaczna część tarasu zostałaby wystawiona na promienie wschodzącego słońca. Alternatywnym rozwiązaniem mogłaby być lekka pergola Top Light, jednak nie przypadła ona do gustu Klientowi. Wszystkie wymagania spełniła nasza trzecia propozycja – pergola Top Sintesi i to właśnie ten rodzaj zadaszenia zrealizowaliśmy pod Łodzią.

Sprawny montaż

Montaż pawilonu przebiegł szybko i sprawnie. Prace rozpoczęliśmy od wykonania stóp fundamentów. Następnie zamocowaliśmy przygotowaną na specjalne zamówienie aluminiową tylną ramę. W ostatnim kroku zainstalowaliśmy właściwą część pergoli oraz rolety pionowe, które miały za zadanie chronić taras przed nisko operującym słońcem.

Gotowa konstrukcja

Na przedmieściach Łodzi powstała dostosowana do wymagań budynku i jego Właściciela — pergola Top Sintesi. Główny moduł o wymiarach 600 × 370 cm wyposażyliśmy w specjalnie zaprojektowaną tylną ramę z jednym słupem, co pozwoliło wysunąć konstrukcję poza budynek. Pergolę pokrywa — najlepsza naszym zdaniem w tego typu projektach — tkanina Opatex Pro. Jest to trójwarstwowy materiał, który doskonale chroni przed słońcem, jest nieprzezierny i łatwo utrzymać go w czystości. Dodatkowo od południowej strony przed promieniami słonecznymi zabezpiecza taras roleta screen VM 607.

Unikatowe rozwiązanie na polskim rynku

Ogromną zaletą wykorzystanego rozwiązania jest maksymalna dopuszczalna szerokość pergoli — sześć metrów. Jednocześnie konstrukcja Top Sintesi wymaga zastosowania jedynie dwóch przednich słupów, dzięki czemu widok na ogród nie jest przesłonięty. To jedyny taki produkt na polskim rynku.

Plany na przyszłość

Nasza praca zakończyła się sukcesem. Zadowolony z efektu Klient planuje rozbudowę pergoli o pionową roletę przednią. Będzie to dodatkowe zabezpieczenie tarasu przed promieniami wschodzącego słońca, wiatrem czy deszczem. Właściciel, który lubi spędzać czas na tarasie także wieczorami, w przyszłości chce wyposażyć go w promiennik podczerwieni. Ten sposób ogrzewania zapewnia przyjemne ciepło w chłodne dni. Masz nietypowy taras i nie wiesz jak poradzić sobie z jego zadaszeniem? Skontaktuj się z nami — zaproponujemy Ci rozwiązania przygotowane specjalnie dla Ciebie.

Zobacz podobne rozwiązanie

Potrzebujesz fachowej porady?

Wybrane realizacje z użyciem pergoli

Nasz ekspert: Jacek Ciesielski

Ekspert w dziedzinie zewnętrznych systemów osłon przeciwsłonecznych. W branży od 2003 roku, specjalizuje się głównie w montażach pergoli, żaluzji fasadowych i rolet typu screen.

Nowe wyzwania stanowią dla niego siłę napędową do podejmowania coraz ciekawszych i ambitnych przedsięwzięć, są także źródłem interesujących i inspirujących kontaktów z klientami, w których opinie z uwagą się wsłuchuje.

Dzięki takiemu podejściu jest zawsze solidnie przygotowany na wszelkie zapytania i doskonale zorientowany w temacie wschodzących trendów. Każda jego realizacja jest efektem wysokiego poziomu zaangażowania, dlatego bardzo cieszy go zadowolenie klienta. Poczucie wykonania projektu na miarę czyichś oczekiwań jest dla niego najlepszą nagrodą.

Sam docenia funkcjonalność rozwiązań i chętnie podąża za nowościami z branży. Mając szeroki wybór produktów z pewnością wskaże pergolę, szczególnie tę, ze szklanym dachem i dodatkową możliwością zabudowy.

Grupa TOP to dla niego zespół ludzi z pasją do tworzenia i rozwijania swoich biznesów oraz pogłębiania swoich kompetencji. W wolnym czasie chętnie uprawia sport, głównie bieganie i pływanie.