W celu obejrzenia naszej kolejnej realizacji zapraszamy Was w okolice Skawiny koło Krakowa, gdzie mieliśmy przyjemność zmierzyć się z kolejnym wyzwaniem. Taras z południową ekspozycją był mocno nasłoneczniony w ciągu dnia. O ile bezpośrednia ekspozycja na słońce może być dużą zaletą na przykład w okresie jesiennym, o tyle latem nie tylko uniemożliwia komfortowy wypoczynek, co również może być niebezpieczna dla zdrowia.

Dlatego też nasz Klient postawił zadbać o osłonięcie swojego tarasu. Wybór padł na pergolę. Zaletą tego rozwiązania jest to, że można ją zaaranżować nawet na wymagających przestrzeniach. Dodatkowo pergole dają nam możliwość zasłaniania boków konstrukcji, co jest bardzo istotne w przypadku tarasów szczególnie narażonych na nasłonecznienie w ciągu dnia.

W początkowej fazie współpracy, Klient zastanawiał się pomiędzy pergolą tekstylną segmentową a pergolą lamelową. Do pergoli tekstylnej przekonała go ostatecznie lżejsza konstrukcja niż w pergoli lamelowej oraz możliwość zsunięcia całego dachu i pozostawienie otwartej przestrzeni na tarasie.

Do samego montażu pergoli przystąpiliśmy w 3 etapach:
1. Dom przed położonym pucem, taras przed izolacją wodoszczelną – zamontowaliśmy pełną konstrukcję pergoli bez materiału w celu odpowiedniego zamontowania konsol montażowych na tarasie i ścianie budynku, po czym zdemontowaliśmy konstrukcję.
2. Dom po wykonaniu pucu i izolacji na tarasie – wtedy miał miejsce kolejny montaż pergoli na uprzednio zamontowanych konsolach, tym razem już z poszyciem dachu.
3. Taras po wykonaniu posadzki z płyt kamiennych – wykonaliśmy montaż screenów w systemie ZIP na wszystkie pięć ścian pergoli, kable elektryczne zostały rozciągnięte w pergoli na etapie jej drugie montażu.

W tym konkretnym przypadku rolety zostały zamontowane od zewnętrznych stron pergoli, nie tak jak zazwyczaj, czyli między słupami. Po zamknięciu rolet pozwoliło to na uzyskanie kilku dodatkowych centymetrów przestrzeni na tarasie, a patrząc od zewnątrz, połączone ze sobą rolety stworzyły jedną pełną płaszczyznę od czoła pergoli. W naszej realizacji wykorzystaliśmy również oświetlenie LED w co drugiej belce każdego modułu.

Możemy śmiało stwierdzić, że pergola jest synonimem komfortowego wypoczynku. Jeśli i Ty chcesz stworzyć niezwykłą przestrzeń w Twoim ogrodzie, skontaktuj się z nami!

Zobacz podobne rozwiązanie

Potrzebujesz fachowej porady?

Wybrane realizacje z użyciem pergoli