Nad Wisłą, nieopodal Warszawy znajduje się otoczony zielenią, nietypowy dom. Istotnym elementem jego projektu architektonicznego jest obszerny pokój dzienny. Salon zajmuje aż dwie kondygnacje budynku, a jego powierzchnię powiększa taras, który został zaplanowany jako przedłużenie pomieszczenia. Pokój dzienny jest doskonale oświetlony, co zapewniają przeszklenia na obu poziomach: na piętrze jest to ogromnych rozmiarów okno, na parterze okna i szklane, przesuwne drzwi prowadzące na taras. Niestety, południowo – zachodnia ekspozycja sprawia, że latem cała ta przestrzeń potwornie się nagrzewa.

W upalne dni przebywanie na tarasie było niemożliwe, a nawet niebezpieczne. Długotrwałe narażenie organizmu na gorące, ostre promienie słoneczne mogłoby wywołać omdlenia, poparzenia słoneczne, a nawet bardzo poważne choroby. Taras przypominający powierzchnię rozgrzanej patelni pozostawał niezagospodarowany. Właściciel postanowił to zmienić, jednak w pierwszej kolejności konieczne było uporanie się z piekącym słońcem. Zadanie to Klient powierzył naszemu ekspertowi.

Inwestor zgłaszając się do MK Studio, miał sprecyzowane oczekiwania co do zadaszenia. Zaproponowane rozwiązanie musiało dobrze chronić przed słońcem i deszczem, lecz zimą nie powinno ograniczać dostępu światła słonecznego do salonu. Ponadto tylko dwa filary mogły podtrzymywać konstrukcję osłony.

Poszukując rozwiązania, które absolutnie spełniałoby oczekiwania Klienta, musieliśmy odrzucić większość pergoli materiałowych, gdyż ich konstrukcja wymagała zastosowania kilku słupów czołowych. Jedynym rozwiązaniem, które pozwalało zainstalować osłonę na dwóch pionowych belkach była pergola Top Sintesi. Aby ochronić przed słońcem, ale jednocześnie zapewnić dostęp światła do parterowej części salonu, zaproponowaliśmy poszycie z tkaniny Soltis W96. Dzięki temu taras pozostaje zacieniony, ale światło dzienne przenika do pomieszczenia. W dowolnym momencie dach może zostać złożony, zatem nie będzie ograniczał dostępu promieni słonecznych do pokoju dziennego.

Z nadmiarem słońca na piętrze salonu poradziliśmy sobie, instalując roletę Top Screen z systemem ZIP150. Osłona ma wysokość dwóch i pół oraz szerokość pięciu metrów. Top Screen został wykonany z tkaniny Serge 600. Zarówno roletą, jak i dachem pergoli Inwestor może sterować za pośrednictwem pilota, dzięki zamontowanemu w nich napędowi Somfy w technologii IO.

Klient mocno podkreślał, że nie chce, by pergola po zwinięciu zajmowała zbyt dużo miejsca i tworząc daszek, ograniczała dopływ światła. Przestrzeń pomiędzy dolnym, a górnym oknem salonu była niewielka, co utrudniało montaż pergoli tak, by nie rzucała ona cienia. Zdecydowaliśmy się zwiększyć liczbę belek jezdnych w prowadnicach. W efekcie dach po złożeniu nie jest widoczny z wnętrza budynku.

Zadbaliśmy, by pergola tworzyła spójną całość ze znajdującą się obok niej konstrukcją, po której pnie się winorośl. Dzięki temu powstała naturalna, zielona ściana tarasu zapewniająca prywatność oraz pewną osłonę przed wiatrem i deszczem.

Dzięki pergoli Top Sintesi na tarasie zapanowały przyjemny i bezpieczny cień. Inwestor mógł wreszcie stworzyć przed domem miejsce odpoczynku w otoczeniu zieleni. Pokrycie konstrukcji zapewnia ochronę przed słońcem, ale nie powoduje zaciemnienia salonu. Składany dach sprawia, że zimą światło słoneczne bez żadnych przeszkód dociera na parter. Roleta Top Screen SQ150 od Nerli pomogła uporać się z południowym skwarem w salonie.

Przyjemny cień w upalne dni sprawił, że relaks na tarasie stał się jedną z ulubionych rozrywek Klienta. Inwestor chce spędzać w ten sposób czas także jesienią, toteż kolejną realizacją MK Studio będzie montaż szklanych ścian z trzech otwartych stron pergoli. Takie rozwiązanie ochroni taras przed wiatrem.

Długotrwałe przebywanie na słońcu w upalne dni może być szkodliwe dla organizmu. Jeśli dbasz o zdrowie swoje i bliskich skontaktuj się z nami i zapewnij im ochronę przed promieniowaniem UV. Pergola to nie tylko miejsce przyjemnego relaksu, ale także gwarancja bezpieczeństwa.

Zobacz podobne rozwiązanie

Potrzebujesz fachowej porady?

Wybrane realizacje z użyciem pergoli

Nasz ekspert: Bartłomiej Maćkowiak

Z branżą technik osłonowych związany od 16 lat. Specjalizuje się w montażu systemów przeciwsłonecznych oraz dekoracjach okien. Jego domeną są: pergole, markizy, zasłony i rolety.

W swojej pracy lubi pomagać klientom, dopasowując realizacje do określonych, indywidualnych potrzeb. To właśnie Państwa zadowolenie daje mu największą satysfakcję zawodową.

Ceni komfort, dlatego w ofercie firmy MK Studio, którą kieruje, znajdziemy rozwiązania dające poczucie luksusu i wygody np. przeobrażające taras w zaciszne miejsce relaksu. Spośród różnych produktów jako ten z największym potencjałem skazuje pergolę charakteryzującą się szerokimi możliwościami funkcjonalnymi.

Grupa TOP jest dla niego wyznacznikiem jakości, wskazującym nowe kierunki rozwoju. Wartościowe konsultacje techniczne i wsparcie przy najbardziej skomplikowanych realizacjach oddają wysoki poziom zaangażowania w aktualne projekty jej członków.

Prywatnie interesuje się sportem, szczególnie jeśli może go uprawiać z trójką swoich dzieci.