Pergola, którą wykonaliśmy dla hotelu ILONN w Poznaniu to największa realizacja systemu Markant Markilux na Ziemi. Ten prestiżowy projekt jest dziełem firmy Monolith. Splendoru całemu przedsięwzięciu dodaje fakt, że Markilux, niekwestionowana marka premium w branży technik osłonowych, uznała tę realizację za przykład modelowy i pokazuje ją Klientom z całego świata.

Prostota, elegancja i geometryczna forma

Hotel ILONN mieści się na ulicy Szarych Szeregów w Poznaniu. Jest to kilkukondygnacyjny budynek o nowoczesnej, prostej, ale jednocześnie eleganckiej architekturze. Główną bryłę budynku, w której mieszczą się pokoje hotelowe, stanowi wysoki prostopadłościan w jasnym kolorze. U jego stóp leży odcinający się ciemnoszarymi barwami ryzalit, gdzie znaleźć można między innymi: recepcję, restaurację i salę konferencyjną.

Chronić przed słońcem, ale nie ograniczać dostępu światła

ILONNHOTEL to czterogwiazdkowy obiekt, któremu brakowało przestrzeni gastronomicznej na świeżym powietrzu. Zadaszenie miało powstać na zewnątrz pomieszczenia z rozległymi przeszkleniami, gdzie odbywały się konferencje i szkolenia biznesowe. Klientowi zależało na nieograniczonym dostępie światła słonecznego do wnętrza. Z drugiej strony ważny był komfort gości odpoczywających w ogródku restauracyjnym – ochrona przed palącym słońcem, wiatrem i deszczem.

Dziesiątki spotkań

Poszukiwania nie były łatwe – aby znaleźć doskonałe rozwiązanie, odbyliśmy dziesiątki spotkań. Decyzja co do rodzaju zadaszenia została podjęta już na początku rozmów – miała to być pergola. Pierwotnie rozważaliśmy osłonę lamelową TopPrima – jednakże Klient miał wątpliwości czy to rozwiązanie nie ograniczy dopływu światła do sali konferencyjnej. Taka konstrukcja nie miałaby też dachu wykonanego z tkaniny. Inną możliwością była pergola z pochylonym, szklanym dachem. Zrezygnowaliśmy z niej, ponieważ chcieliśmy, aby osłona kształtem nawiązywała do prostopadłościennej bryły budynku.

Bezkonkurencyjna debiutantka

Gdy w świecie technik osłonowych zadebiutowała pergola Markilux Markant — wiedzieliśmy, że jest to rozwiązanie, którego poszukujemy. Produkt był absolutnym novum, toteż nie istniały jeszcze w Polsce realizacje z jego wykorzystaniem. W celu obejrzenia na żywo interesującej nas nowości, wraz z Inwestorem udaliśmy się do Emsdetten, gdzie znajduje się siedziba Markilux. Niemiecki producent stworzył pergolę bezspadkową o modułowej budowie i rolowanym, materiałowym dachu – to właśnie ona zyskała aprobatę Klienta. Wybraliśmy Markilux Markant ze względu na nowoczesny design, prostą formę, rozsuwany, wykonany z tkaniny dach oraz możliwość łatwej rozbudowy boków pergoli.

Największa realizacja Markilux Markant na świecie

Klient zaakceptował projekt systemu Markilux Markant z trzema pergolami, na które składa się sześć sterowanych indywidualnie modułów dachowych. Cała konstrukcja ma wymiary 1800 cm x 550 cm. Odpowiednie oświetlenie wieczorami i podczas pochmurnych dni zapewnia ponad 90 m.b. taśmy LED. Goście wypoczywający w pawilonie nie marzną dzięki 20 promiennikom ciepła, roletom typu TOP Screen oraz przesuwnym, bezramowym szybom, na których instalacje Klient zdecydował się w późniejszym czasie. W efekcie powstało pomieszczenie, z którego można korzystać przez większą część roku. Konstrukcja chroni przed słońcem, deszczem, wiatrem i zimnem. Pergolą można sterować za pomocą aplikacji mobilnej, działa bowiem w systemie inteligentnej technologii Somfy IO.
Z drugiej strony budynku – przed restauracją Gusto – wykonaliśmy trzy połączone pergole Markilux 110 mierzące 18 metrów długości i wyposażone w: oświetlenie LED, promienniki podczerwieni oraz szyby bezramowe. 

Przygotowania przed montażem

Instalacja przebiegła szybko i sprawnie, najwięcej czasu zajęło nam przygotowanie pod nią gruntu. Pierwotnie teren przed hotelem, gdzie miała powstać pergola, był nierówny i zarośnięty trawą. Przed przystąpieniem do montażu musieliśmy wyrównać podłoże, wykonać betonową wylewkę, zadbać o system odprowadzenia wody oraz przygotować instalację elektryczną. Jednocześnie z drugiej strony budynku montowaliśmy pergole Markilux 110. Pomimo wielu zadań, praca przebiegła sprawnie i Klient był bardzo zadowolony z tempa, w jakim powstała cała konstrukcja.

Znakomita kuchnia i atmosfera pod wyjątkowymi pergolami

W efekcie naszych prac Inwestor otrzymał pokaźną, dodatkową przestrzeń użytkową, którą zaaranżował jako część restauracji oraz drink-bar. Wine Garden może funkcjonować samodzielnie lub zostać połączony z salą konferencyjną tworząc rozległą przestrzeń. Dach pawilonu w zależności od warunków atmosferycznych można otwierać lub zamykać. Promienniki ciepła, rolety Top Screen oraz szklane panele przesuwne pozwalają korzystać z ogródka nawet podczas brzydkiej i deszczowej pogody. To atrakcyjne miejsce wypoczynku, spotkań biznesowych, imprez, wesel, bankietów i kolacji firmowych. W letnie wieczory i noce odbywają się tu koncerty przy winie oraz transmisje wydarzeń sportowych – atmosferę umila nastrojowe oświetlenie z możliwością płynnej regulacji natężenia światła. 

Jeżeli będziesz w Poznaniu koniecznie, odwiedź to miejsce: znakomita kuchnia i atmosfera pod wyjątkowymi pergolami. Jeśli szukasz podobnego rozwiązania dla swojego hotelu, kawiarni, restauracji czy domu weselnego – skontaktuj się z nami.

Zobacz podobne rozwiązanie

Potrzebujesz fachowej porady?

Wybrane realizacje z użyciem pergoli

Nasz ekspert: Wojciech Guzek

Ekspert w zakresie doradztwa i sprzedaży osłon przeciwsłonecznych, głównie markiz i pergoli. Od 9 lat z powodzeniem rozwija swój biznes, którego mocną stroną jest zawsze świeży pomysł i pewność jego wdrożenia.

Z powodzeniem zdobywa zaufanie klientów i tworzy wartościowe relacje, które zostają na lata.  Docenia wszechstronność swoich produktów i w pełni je wykorzystuje w codziennej pracy. Biegłość w zakresie mechanizmów i funkcjonalności markiz oraz pergoli pozwalają mu na idealne dopasowanie rozwiązań do potrzeb klienta oraz specyfiki danego miejsca. Prawdziwą satysfakcję z wykonanej pracy odczuwa widząc zadowolenie klienta. Daje mu to pewność, że jego misja została wykonana z powodzeniem.

Chętnie dzieli się wiedzą i czerpie z doświadczenia innych. Docenia efekt synergii i wzajemnego wsparcia, które istotnie przyczyniają się do sukcesu w danej branży, dlatego Grupa TOP jest dla niego ważnym ogniwem na drodze do rozwoju.

Prywatnie interesuje się wędkarstwem, gra w bilard, biega, jest zaangażowany na boisku piłki nożnej, lubi też przeczytać dobry kryminał. Ale to, co sprawia mu największą radość, to zabawa i czas spędzony z jego dziećmi, które skutecznie ładują akumulatory przed każdym nowym przedsięwzięciem.