Podstawowym zadaniem markizy jest osłanianie pomieszczeń przed promieniami słońca, tym razem jednak miało być inaczej… Nasz ekspert — MK Studio dostało nietypowe zadanie: Klientce zależało, aby zadaszenie chroniło przed skrawem, ale przepuszczało część promieni słonecznej do wnętrza zimowego ogrodu.

Ogród zimowy – miejsce dla ludzi i roślin

Ogród zimowy to przylegająca do budynku, całkowicie przeszklona konstrukcja. Odpowiednia izolacja termiczna i ogrzewanie sprawiają, że panuje tu zawsze ciepła, przyjemna atmosfera, sprzyjająca hodowli roślin egzotycznych i wypoczynkowi o każdej porze roku. Takie pomieszczenie może być przedłużeniem lub salonem samym w sobie. Oranżerie bywają też wykorzystywany jako jadalnie i gabinety.

Przeszklenia i drewniane ramy

W przypadku realizacji prowadzonej przez MK Studio ogród zimowy był przeszkloną konstrukcją z drewnianymi ramami, wzniesioną na tarasie domu jednorodzinnego. Budynek z białą elewacją ozdabiały detale z drewna i kamienia. Oranżeria stanowiła przedłużenie salonu, w którym Klienci chętnie wypoczywali.

Markiza, która przepuszcza światło

Właściciele ogrodu zimowego uprawiali w nim dużą liczbę roślin całorocznych. Dlatego zależało im na rozwiązaniu, które ochroni pomieszczenie i florę przed letnim skwarem, ale jednocześnie będzie przepuszczało, niezbędne do życia roślin światło. Ważnym kryterium była także estetyka zadaszenia. Jego konstrukcja powinna kolorystycznie współgrać z budynkiem.

Zabezpieczenia przed silnym wiatrem

Nad ogrodem zimowym powstała markiza Markilux Top 8800 o szerokości 400 cm i wysięgu 230 cm. Osłona jest sterowana silnikiem Somfy IO. Zadaszenie z poliestrowej tkaniny w jasnym, beżowym kolorze (RAL 8003) przepuszcza część promieni słonecznych i jednocześnie chroni przed skwarem. Markizę wyposażono w czujnik wiatru, który w razie silnych podmuchów, automatycznie zwija ją i zabezpiecza przed uszkodzeniem. Przed silnymi w tym rejonie wiatrami chroni także system tracfix, dzięki któremu tkanina jest bardziej napięta.

Oranżeria powinna być ogrodem całoroczonym

Ogród zimowy pozwala doświadczyć surrealistycznej sytuacji, kiedy w otoczeniu ciepła, egzotycznych palm i orchidei podziwiasz ośnieżoną scenerię za szybą. To miejsce, w którym można uprawiać rośliny przez cały rok. Jednak nadmiar słońca wpadającego latem przez szklany dach może być szkodliwy dla flory i czyni przebywanie w pomieszczeniu nieznośnym. Z drugiej strony całkowite osłonięcie ogrodu zimowego (co ma miejsce w przypadku zastosowania rolet z pancerzem aluminiowych) ogranicza dostęp, niezbędnego w procesach fotosyntezy i wzrostu roślin, światła. MK Studio rozciągając markizę Markilux Top 8800 nad oranżerią, przeobraziło ją w miejsce, przyjazne zarówno dla ludzi, jak i roślin.

Masz już ogród zimowy, który w chłodne dni jest cudownym miejscem, ale latem upał nie pozwala Ci z niego korzystać? Zgłoś się do nas. Przygotujemy dla Ciebie osłonę, która sprawi, że niezależnie od pory roku przebywanie w oranżerii będzie prawdziwą przyjemnością.

Zobacz podobne rozwiązanie

Potrzebujesz fachowej porady?

Wybrane realizacje z użyciem pergoli

Nasz ekspert: Bartłomiej Maćkowiak

Z branżą technik osłonowych związany od 16 lat. Specjalizuje się w montażu systemów przeciwsłonecznych oraz dekoracjach okien. Jego domeną są: pergole, markizy, zasłony i rolety.

W swojej pracy lubi pomagać klientom, dopasowując realizacje do określonych, indywidualnych potrzeb. To właśnie Państwa zadowolenie daje mu największą satysfakcję zawodową.

Ceni komfort, dlatego w ofercie firmy MK Studio, którą kieruje, znajdziemy rozwiązania dające poczucie luksusu i wygody np. przeobrażające taras w zaciszne miejsce relaksu. Spośród różnych produktów jako ten z największym potencjałem skazuje pergolę charakteryzującą się szerokimi możliwościami funkcjonalnymi.

Grupa TOP jest dla niego wyznacznikiem jakości, wskazującym nowe kierunki rozwoju. Wartościowe konsultacje techniczne i wsparcie przy najbardziej skomplikowanych realizacjach oddają wysoki poziom zaangażowania w aktualne projekty jej członków.

Prywatnie interesuje się sportem, szczególnie jeśli może go uprawiać z trójką swoich dzieci.