Jeszcze pergola czy już oranżeria?

W Skórzewie pod Poznaniem stworzyliśmy konstrukcję, która może pełnić funkcję zarówno pawilonu, jak i oranżerii. Pergola z przeszklonym dachem pozwala nocą obserwować gwiazdy, a za dnia zapewnia dużą ilość potrzebnego roślinom światła. Zbyt mocne słońce latem mogłoby zmienić taras w saunę, dlatego konstrukcję wyposażyliśmy w markizę i rolety typu screen. Zabezpieczają one wnętrze przed gorącymi promieniami i ciekawskim wzrokiem z zewnątrz. Przesuwne, szklane ściany pozwalają otworzyć pomieszczenie na ogród, co wiosną i latem jest szczególnie przyjemne. W chłodniejsze dni zamknięte szyby oraz promiennik ciepła zapewniają temperaturę, która umożliwia uprawę roślin oraz wypoczynek na tarasie.

Dodatkowe pomieszczenie w domu

Realizacja naszego eksperta z Poznania firmy Monolith to nie jest zwykły, zadaszony taras, ale przedłużenie powierzchni użytkowej domu. Zaproponowane rozwiązanie musiało być stabilne, wytrzymałe i praktyczne. Klientowi zależało też na możliwości przechowywania na tarasie mebli ogrodowych przez cały rok. Wśród rozwiązań, które spełniały wymagania stawiane przyszłej konstrukcji, najlepszymi wydawały się: pergola lamelowa lub szklany dach. Uwzględniając potrzeby Klienta, opinię architekta, bryłę budynku, klasyczny kształt pawilonu oraz większą ilość światła zimą, zaproponowaliśmy konstrukcję z dachem ze szkła. Pergola w tej odsłonie stała się integralną częścią domu i dodatkowym pomieszczeniem.

Przebudowa starego tarasu

Zamówienie złożono w kwietniu — termin realizacji Klient wyznaczył na sierpień. Pergola miała powstać na miejscu starego, rozbudowywanego tarasu. Ekipa zajmująca się jego przebudową musiała zrealizować szereg prac, między innymi skuć część starej powierzchni i wykonać nową wylewkę. Roboty ruszyły dopiero w lipcu. Aby stworzyć pergolę w wyznaczonym czasie, projekt konstrukcji opracowaliśmy jeszcze przed powstaniem nowego tarasu. Poszczególne elementy zostały zamówione na podstawie obliczeń, ponieważ nie mieliśmy wówczas możliwości dokonania pomiarów z natury. Równocześnie z montażem pergoli musieliśmy w posadzce tarasu zainstalować prowadnice do przesuwnych szklanych ścian. Stworzenie całej konstrukcji wymagało organizacji i koordynacji działań oraz wykonania dokładnych obliczeń. Wszystkie prace przebiegły sprawnie i w wyznaczonym terminie dom inwestora gotów był na podjęcie gości weselnych z zagranicy.

Ostateczny kształt szklanej pergoli

Wybrane przez Klienta rozwiązania doprowadziły do powstania nowoczesnej, przeszklonej werandy. Rdzeń konstrukcji stanowi pergola niemieckiego producenta. Belki zrobione są z aluminium. Przezroczysty, szklany dach wykonano z grubej, bezpiecznej, 12-milimetrowej szyby. Na całej jego powierzchni rozciąga się markiza pozioma – ancona. Z boku pergoli pomiędzy zadaszeniem a belką poprzeczną, powstała trójkątna przestrzeń, którą na stałe wypełniliśmy szkłem. Ściany pawilonu wykonaliśmy z przesuwnych, bezramowych szyb. Dopełnieniem konstrukcji stały się rolety ekranowe zintegrowane oświetlenie LED oraz sterowane pilotem promienniki ciepła.

Zimowa oranżeria i letni pawilon

Pergola oparta na aluminiowej konstrukcji jest stabilna i trwała. Szklane zadaszenie z odpowiednio dobraną szybą to bezpieczne rozwiązanie, które zapewnia dużą ilość światła i umożliwia obserwację nieba. Jeśli słońce staje się zbyt jaskrawe a dzień upalny, właściciel może rozciągnąć markizę na całej powierzchni dachu. Rozsunięcie szklanych ścian zapewnia dobrą cyrkulację powietrza. Zamknięte szyby zabezpieczają wnętrze przed deszczem i wiatrem. Rolety typu screen na każdej szklanej ścianie chronią przed upalnym słońcem i zapewniają prywatność podczas wypoczynku. Oświetlenie LED pozwala wygodnie korzystać z pawilonu także po zmroku. Ogrzewanie na podczerwień zapewni ciepło w chłodne dni i umożliwi także zimą uprawę na tarasie roślin doniczkowych. Marzysz o własnej oranżerii? Chcesz podziwiać nocne niebo podczas odpoczynku na tarasie? Masz własny pomysł na pergolę? Skontaktuj się z nami, a projekty z Twoich wyobrażeń staną się rzeczywistością.

Zobacz podobne rozwiązanie

Potrzebujesz fachowej porady?

Wybrane realizacje z użyciem pergoli

Nasz ekspert: Wojciech Guzek

Ekspert w zakresie doradztwa i sprzedaży osłon przeciwsłonecznych, głównie markiz i pergoli. Od 9 lat z powodzeniem rozwija swój biznes, którego mocną stroną jest zawsze świeży pomysł i pewność jego wdrożenia.

Z powodzeniem zdobywa zaufanie klientów i tworzy wartościowe relacje, które zostają na lata.  Docenia wszechstronność swoich produktów i w pełni je wykorzystuje w codziennej pracy. Biegłość w zakresie mechanizmów i funkcjonalności markiz oraz pergoli pozwalają mu na idealne dopasowanie rozwiązań do potrzeb klienta oraz specyfiki danego miejsca. Prawdziwą satysfakcję z wykonanej pracy odczuwa widząc zadowolenie klienta. Daje mu to pewność, że jego misja została wykonana z powodzeniem.

Chętnie dzieli się wiedzą i czerpie z doświadczenia innych. Docenia efekt synergii i wzajemnego wsparcia, które istotnie przyczyniają się do sukcesu w danej branży, dlatego Grupa TOP jest dla niego ważnym ogniwem na drodze do rozwoju.

Prywatnie interesuje się wędkarstwem, gra w bilard, biega, jest zaangażowany na boisku piłki nożnej, lubi też przeczytać dobry kryminał. Ale to, co sprawia mu największą radość, to zabawa i czas spędzony z jego dziećmi, które skutecznie ładują akumulatory przed każdym nowym przedsięwzięciem.