Ukształtowanie terenu to jeden z czynników, które trzeba wziąć pod uwagę, poszukując optymalnego zadaszenia tarasu. Ma ono szczególne znaczenie w przypadku miejsc położonych na wzniesieniach: pagórkach i terenach górzystych. Jaką konstrukcję wybrać, by idealnie chroniła przed słońcem, deszczem i wiatrem? Na to pytanie odpowiedzi szukał nasz Klient.

W okolicach Myślenic, na niewielkim wzniesieniu w otoczeniu zieleni i zachwycających podgórskich pejzaży znajduje się uroczy dom jednorodzinny. Budynek ma wielopołaciowy czerwony dach, z którym doskonale komponuje się utrzymana w ciepłej tonacji jasna elewacja. Bryła budowli jest niejednolita. Od zachodniej strony wznosi się ryzalit z półokrągłym oknem u góry i dwuskrzydłowymi drzwiami balkonowymi wiodącymi na drewniany taras. Dom jest niczym wyspa na morzu zieleni, co podkreśla otaczający go pas białego, dekoracyjnego kamyka.

Właściciel planując taras wiedział, że będzie potrzebował dodatkowej zabudowy dla ochrony przed deszczem i słońcem, dlatego jeszcze przed rozpoczęciem prac zgłosił się do naszego eksperta z firmy ALLBUD. Taras znajdował się na wzniesieniu, gdzie często wiał wiatr, zatem konstrukcja zadaszenia musiała być wyjątkowo stabilna. Od pierwszej chwili najwłaściwszym rozwiązaniem wydawała się pergola.

Propozycją, która najbardziej przypadła do gustu Inwestorowi, była pergola Top Prima. Klient docenił jej solidną i masywną konstrukcję. Nie bez znaczenia była możliwość montażu rozległego dachu na zaledwie czterech słupach podporowych, gdyż zadaszenie miało rozciągać się na szerokość czterech i długość pięciu i pół metra.

Realizację pergoli rozpoczęliśmy od wykonania dokładnych pomiarów. Było to szczególnie ważne, ponieważ taras był dopiero w planach, zatem projekt mogliśmy oprzeć wyłącznie na dokładnych obliczeniach. Zaletą kreowania pergoli nad nieistniejącym jeszcze tarasem była możliwość optymalnego rozlokowania filarów konstrukcji. Dzięki temu mogliśmy co do milimetra wyznaczyć miejsca mocowań słupów podporowych, zanim zostały wylane fundamenty. Podczas montażu nasze pomiary i obliczenia okazały się precyzyjne – wyprodukowana na zamówienie pergola była idealnie dopasowana.

Inwestor zdecydował się na rozwiązanie Top Prima z oświetleniem LED w trzech lamelach. Klient dopuszczał też możliwość rozbudowy konstrukcji o rolety boczne, jednak przed podjęciem decyzji chciał przekonać się w praktyce czy taka osłona jest mu niezbędna. Zaledwie po dwóch tygodniach od montażu pergoli rozpoczęliśmy rozmowy na temat materiałów i modeli rolet. Klient potrzebował osłony, która skutecznie zabezpieczy jego taras przed częstymi na tych terenach wiatrami oraz promieniami, które podczas zachodu słońca wkradały się pod pergolę i zakłócały popołudniowy odpoczynek.

Inwestor wybrał trzy rolety z tkaniną serge 600 grey-white i kasetą z prowadnicami w kolorze konstrukcji pergoli, czyli w odcieniu „strukturalny antracyt”. Dzień przed montażem osłon padał silny deszcz, przez co na posesji było bardzo mokro. Aby nie ubłocić tarasu i dekoracyjnego, białego kamyka — już wówczas rozsypanego wokół budynku — zabezpieczyliśmy je. Prace wykonywaliśmy ze szczególną ostrożnością, aby niczego nie zabrudzić. Klient docenił nasze starania, komplementując nie tylko fachowy i sprawny montaż, ale także niespotykaną dbałość o czystości podczas i po wykonanej pracy.

W efekcie naszych starań nieopodal Myślenic powstała pergola, która chroni przed słońcem, deszczem i wiatrem, a jednocześnie pozwala delektować się bliskością natury i zachwycającym widokiem rozciągającym się ze wzgórza. Właściciele mogą opuścić rolety boczne, tworząc tym samym prywatną przestrzeń do odpoczynku. Materiał osłon chroni przed rażącym słońcem, ale nie powoduje całkowitego zaciemnienia tarasu.

Jeśli szukasz sposobu na zabezpieczenie tarasu przed deszczem, słońcem i wiatrem – skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci najlepsze rozwiązanie, zaprojektujemy optymalne zadaszenia, a prace przeprowadzimy szybko, sprawnie i bez bałaganu. Już niebawem możesz cieszyć się własną wyspą relaksu pośród zieleni.

Zobacz podobne rozwiązanie

Potrzebujesz fachowej porady?

Wybrane realizacje z użyciem pergoli