W Łodzi w otoczeniu Lasu Łagiewnickiego stoi stylowy, elegancki dom jednorodzinny o nieregularnej bryle. Budynek ma beżowe ściany i ciemniejszy, wielopołaciowy dach. Elewację zdobią białe gzymsy i filary. Jeden z takich słupów wspierał częściowe zadaszenie nad tarasem o południowo-zachodniej ekspozycji.

Poszerzenie osłoniętej przestrzeni tarasu

Dotychczasowe zadaszenie nie spełniało potrzeb Klienta, dlatego zwrócił się do firmy Sun – Tech z prośbą o poszerzenie osłoniętego obszaru i stworzenie konstrukcji, która będzie chroniła przed słońcem i deszczem. Inwestorowi zależało także na możliwości pozostawiania na tarasie mebli przez cały rok. W efekcie miał powstać przytulny zakątek, który chroni przed niesprzyjającą aurą, zapewnia odpoczynek i pozwala na bliski kontakt z naturą.

Szkło zamiast tkaniny

Początkowo wspólnie z Klientem rozważaliśmy osłonięcie tarasu pergolą segmentową Top Sintesi, jednak to rozwiązanie nie zapewniało zadaszenia nad całą, wyznaczoną przez Inwestora powierzchnią tarasu. Finalnie zaproponowaliśmy szklaną pergolę Murano Vetro cenionego niemieckiego producenta – firmy Lewens. Konstrukcję ze zintegrowanym oświetleniem LED miały uzupełnić markizy poziome i pionowe.

Słup to niemałe wyzwanie

Zlecenie okazało się niemałym wyzwaniem z uwagi na kształt i konstrukcję dachu. Musieliśmy wpleść w projekt pergoli stojący na tarasie słup, tak aby uzyskać efekt harmonijnej całości. Po rozważeniu wielu pomysłów postanowiliśmy wyciąć w wypełniającej dach tafli hartowanego szkła otwór na filar. Dzięki temu udało nam się wkomponować słup w konstrukcję pergoli Top Glass i znacznie poszerzyć osłanianą przez nią powierzchnię tarasu.

Efektowny wygląd nocą

W efekcie stworzyliśmy pergolę z przeźroczystym, szklanym dachem. Takie rozwiązanie stanowi dobre zabezpieczenie przed deszczem, jednak nie chroni przed słońcem i nadmiernym nagrzewaniem się płyty tarasu. Dlatego zamontowaliśmy dwie poziome markizy Ancona, które zabezpieczają przed wysokimi temperaturami i ostrymi promieniami słońca. Osłony Ancona zainstalowane są pod szkłem, toteż nie ulegną zabrudzeniu i przez długie lata będą wyglądały estetycznie. Zabezpieczeniem przed wiatrem i słońcem na tarasie są też dwie rolety pionowe Top Screen.

W krokwiach szklanego dachu wbudowane jest oświetlenie zapewniające komfort i bezpieczeństwo korzystania z tarasu nocą. Po zapadnięciu zmroku lampy LED podkreślają nowoczesny design pergoli, która wygląda wówczas niebywale nowocześnie i stylowo. Oświetlenie buduje także przyjemny nastrój podczas wieczornego odpoczynku na tarasie.

Taras na cały rok

Omawiana realizacja była niemałym wyzwaniem, mimo to zakończyliśmy prace z sukcesem i w terminie. Zadowolony Klient otrzymał przytulny, komfortowy taras, z którego może korzystać o każdej porze dnia przez cały rok. Pergola osłania przed słońcem, deszczem i wiatrem. Wieczorami oświetlenie LED zapewnia bezpieczeństwo i podkreśla unikatowy charakter konstrukcji.

Jeśli Ty też marzysz o przytulnym zakątku na swoim tarasie — skontaktuj się z nami.

Zobacz podobne rozwiązanie

Potrzebujesz fachowej porady?

Wybrane realizacje z użyciem pergoli

Nasz ekspert: Jacek Ciesielski

Ekspert w dziedzinie zewnętrznych systemów osłon przeciwsłonecznych. W branży od 2003 roku, specjalizuje się głównie w montażach pergoli, żaluzji fasadowych i rolet typu screen.

Nowe wyzwania stanowią dla niego siłę napędową do podejmowania coraz ciekawszych i ambitnych przedsięwzięć, są także źródłem interesujących i inspirujących kontaktów z klientami, w których opinie z uwagą się wsłuchuje.

Dzięki takiemu podejściu jest zawsze solidnie przygotowany na wszelkie zapytania i doskonale zorientowany w temacie wschodzących trendów. Każda jego realizacja jest efektem wysokiego poziomu zaangażowania, dlatego bardzo cieszy go zadowolenie klienta. Poczucie wykonania projektu na miarę czyichś oczekiwań jest dla niego najlepszą nagrodą.

Sam docenia funkcjonalność rozwiązań i chętnie podąża za nowościami z branży. Mając szeroki wybór produktów z pewnością wskaże pergolę, szczególnie tę, ze szklanym dachem i dodatkową możliwością zabudowy.

Grupa TOP to dla niego zespół ludzi z pasją do tworzenia i rozwijania swoich biznesów oraz pogłębiania swoich kompetencji. W wolnym czasie chętnie uprawia sport, głównie bieganie i pływanie.