Nowoczesny domek jednorodzinny ze skośnym dwuspadowym dachem, nieregularną bryłą i tarasem o nietypowym kształcie. Naszym zadaniem było przygotowanie zadaszenia tarasu. To było prawdziwe wyzwanie! Ekipa firmy Allbud nie tylko doskonale sobie z nim poradziła, ale zaskoczyła Inwestorów, proponując śmiałe rozwiązania. Nasze nowatorskie pomysły sprawiły, że wygoda użytkowania zadaszonego tarasu przeszła najśmielsze oczekiwania Klientów.

Właściciele domu w okolicach Zabierzowa chcieli zyskać zadaszenie, które pozwoli im spędzać czas na zewnątrz budynku nawet podczas deszczu. Klientom zależało, aby stworzona konstrukcja umożliwiała przejście „suchą stopą” z domu pod zadaszenie. Wejście z salonu na taras usytuowane było pod balkonem, który zapewniał ochronę przed deszczem, jednak wystający z lica elewacji fragment budynku uniemożliwiał wykonanie zwykłej, prostokątnej pergoli. Zastosowanie standardowej konstrukcji sprawiłoby, że osoby przechodzące pomiędzy zadaszeniem tworzonym przez balkon a pergolą, nie mogłyby ustrzec się przed deszczem.

Inwestorzy pierwotnie zakładali stworzenie skośnego zadaszenia z blachy, które wpisywałoby się w architekturę budynku, nawiązując do spadzistego dachu. Spowodowałoby to stałe zacienienie tej części tarasu, nie byłoby też odpowiednią ochroną przed zmoknięciem podczas przechodzenia pomiędzy domem a zadaszeniem. Zadaszenie ograniczyłoby dostęp światła do pomieszczenia, którego okno wychodziło na tę część tarasu. Aby tego uniknąć, zaproponowaliśmy rozwiązanie, które pozwala sterować ilością docierającego do tarasu światła – pergolę lamelową Top Prima.

Taras domu w okolicach Zabierzowa charakteryzowały liczne załamania i nietypowe kąty, które stanowiły duże wyzwanie przy projektowaniu zadaszenia. Pergola musiała zostać wykonana na zamówienie, według specjalnie przygotowanego, indywidualnego projektu. Eksperci z Allbud spędzili wiele czasu na wykonywaniu dokładnych pomiarów kątów pomiędzy niestandardowymi ścianami i dopracowywaniu planu pergoli. W tej realizacji liczył się każdy milimetr — pomiary musiały być wyjątkowo precyzyjne.

Prace montażowe potwierdziły, że wykonano je z ogromną dokładnością – zadaszenie było idealnie dopasowane do bryły budynku. Pergola Top Prima w wersji firmy Allbud to nie tylko niebanalny kształt, ale także wyjątkowe rozwiązania konstrukcyjne. Słup podporowy pergoli został przesunięty na łączeniu belek podporowych niemal o metr w stosunku do jego standardowej pozycji. Takie rozwiązanie sprawia, że ani kropla deszczu nie spadnie na osoby przechodzące pomiędzy domem a tarasem. Dla wzmocnienia całej konstrukcji została ona bezpośrednio zakotwiona do balkonu.

Zrealizowana w Krakowie pergola chroni nie tylko przed deszczem, ale zabezpiecza także przed palącym słońcem. Konstrukcja została uzupełniona o dwie rolety Top Screen, które w godzinach porannych i popołudniowych zapewniają cień na tarasie. Opuszczenie przesłon tworzy intymną, odgrodzoną od świata zewnętrznego przestrzeń. Klientom zależało także na oświetleniu tarasu, aby mogli z niego korzystać wieczorami. Pergolę wyposażyliśmy w trzy lamele z oświetleniem systemowym, które rozproszy mrok i pozwoli bezpiecznie spędzać czas w letnie wieczory i noce, bez ryzyka potknięcia się o niewidoczne w ciemności przedmioty czy stopnie.

Zaprojektowana i zamontowana przez nas konstrukcja ma nieszablonowy kształt i wiele udogodnień, które zapewniają komfort przebywania na tarasie. Nie zapomnieliśmy też o stronie wizualnej projektu. Kolorystyka pergoli tworzy harmonijną całość z elewacją budynku, a jej kształt idealnie wpisuje się w zastosowane przez architekta rozwiązania, podkreślając nowoczesny charakter całego projektu.

Realizacja w okolicach Zabierzowa była wymagająca. Symetrycznego kształtu zadaszenia nie wykonalibyśmy z żadną inną pergolą dostępną na rynku. Ty też masz taras o skomplikowanym układzie? Skontaktuj się z nami, chętnie podejmiemy się jeszcze większych wyzwań!

Zobacz podobne rozwiązanie

Potrzebujesz fachowej porady?

Wybrane realizacje z użyciem pergoli