Cała przygoda z naszą realizacją w domu jednorodzinnym w Szczecinie rozpoczęła się od rozmowy z Klientem, który zgłosił się do naszej firmy w poszukiwaniu możliwości zadaszenia dwóch wnęk nad tarasem. Wynikało to z chęci przedłużenia salonu i stworzenia tym samym możliwości wyjścia na zewnątrz. Taras miał niejako pełnić rolę „letniego ogrodu”, który umożliwi wypoczynek zarówno w słoneczne, jak i w pochmurne czy deszczowe dni. I to zabezpieczenie go przed słońcem i deszczem stało się zadaniem, które postawiono przed nami.

Nasi eksperci z firmy Markiz Serwis już po pierwszej wizji byli zgodni odnośnie do rekomendowanego rozwiązania. Było to wypełnienie wnęk dachem lamelowym „bioklimatycznym”. Rozwiązanie to zostało zaproponowane nie tylko ze względów funkcjonalnych, ale również estetycznych, ponieważ doskonale wpasowało się swoją nowoczesną konstrukcją w bryłę obiektu, tworząc spójną konstrukcję z budynkiem.

Dużą zaletą dachu lamelowego jest to, że nie tylko zabezpiecza taras w upalne dni przed nadmiernym nagrzewaniem, ale również daje możliwość doświetlenie tarasu. Obracalne lamele pozwalają na podążanie za zachodzącym słońcem. Ważną funkcjonalnością takiego dachu jest również skuteczna ochrona przebywających na tarasie przed wodą opadową, dzięki systemowi rynien, który odprowadza ją na zewnątrz budynku.

Zazwyczaj kiedy rozmawiamy z Klientami o ich potrzebach, przede wszystkim sugerują nam chęć korzystania z tarasu niezależnie od pogody – w słoneczne i pochmurne dni. Oprócz samego dachu w przypadku tej realizacji zaproponowaliśmy więc również przesłony boczne typu ZIP, które nie tylko doskonale chronią przed słońcem, ale również przed podmuchami wiatru. Inwestorowi zależało jednak także na tym, aby mógł spędzać czas na tarasie po zmroku. Te oczekiwania spełniliśmy, wyposażając dach w obwiedniowe oświetlenie ledowe. Wygodne sterowanie takim oświetleniem umożliwia pilot ze ściemniaczem.

Każda realizacja niesie ze sobą jakieś wyzwania. Tym razem była to walka z nierównymi wnękami, które w żadnej części wieńców nie trzymały wymiarów i kątów prostych. Aby rozwiązać ten problem, po zamontowaniu dachów wykonaliśmy dodatkowe opierzenia, zakrywające wady konstrukcyjne budynku. Dodatkowo – mimo ograniczonych możliwości – uporaliśmy się również ze skutecznym odprowadzaniem wody deszczowej.

Efekt? Dwa dachy lamelowe wmontowane w bardzo nowoczesne i niezmiernie modne wieńce żelbetonowe, tworzą jednolitą konstrukcję z budynkiem. Pod nimi wykonany jest taras. Klienci nie muszą się już martwić, że intensywne słońce będzie nagrzewało ich miejsce na wypoczynek. Także deszcz nie przerwie im relaksu, który – dzięki odpowiedniemu oświetleniu – może trwać nawet do późnych godzin nocnych. Chcesz również mieć możliwość korzystania z tarasu niezależnie od pory dnia czy warunków atmosferycznych? Napisz do nas!

Zobacz podobne rozwiązanie

Potrzebujesz fachowej porady?

Wybrane realizacje z użyciem pergoli

Nasz ekspert: Marcin Abramczyk

Ekspert w zakresie montażu osłon zewnętrznych, wewnętrznych oraz stolarce otworowej. Jego kariera zawodowa rozpoczęła się w firmie rodzinnej w 1991 roku.

Zwolennik szerokich możliwości jakie dają rozwiązania osłonowe. Dumny z realizacji drewnianych okiennic zewnętrznie sterowanych elektrycznie oraz zewnętrznych drewnianych rolet zabezpieczających. Mówi, że każdy projekt jest tak niepowtarzalny, jak potrzeby obsługiwanych klientów. Dlatego jego znakiem rozpoznawczym jest indywidualne podejście do każdego zlecenia.

Wiedza i doświadczenie Grupy TOP to dla niego zapowiedź jakości i wysokiego poziomu świadczonych usług oraz gwarancja stałego rozwoju biznesu. Literatura branżowa, szkolenia czy targi branżowe to źródła nowinek technologicznych, po które chętnie sięga.

W wolnym czasie, podczas okresu zimowego,  wyjeżdża z rodziną na narty, natomiast latem lubuje się w jeździe na motocyklu.